Od początku 2018 roku Polska rozpoczęła przejście z sygnału analogowego na cyfrowy. Oznacza to nie tylko lepszy odbiór programów telewizyjnych dostępnych w antenie naziemnej, ale też możliwość ich darmowego odbioru. Jednym z dostępnych jest flagowy produkt informacyjny grupy Polsat – Polsat News.

Polsat News

Od 2008 roku Polsat News dostarcza codziennie od 5.59 do 23.59 informacje do prawie 12 milionów odbiorców w całym kraju. Z 2% udziałów w rynku medialnym i 4 milionami stałej widowni, Polsat News skutecznie rywalizuje ze stacjami TVP Info czy TVN 24. Stacja zatrudnia 400 pracowników i ma swoje ośrodki regionalne w kilkunastu miastach w Polsce oraz w czterech ośrodkach poza granicami naszego kraju. Najchętniej oglądanymi programami jest „Gość Wydarzeń” oraz same „Wydarzenia”. Codziennie wiadomości za pośrednictwem tych audycji śledzi prawie 60 tysięcy widzów. Od 2019 Polsat jest dostępny na platformie MUX 4. To nowoczesne nadajniki, których sygnał pokrywa dziś 45% powierzchni Polski, ale docelowo programy nadawane za ich pośrednictwem mają trafiać do 70% odbiorców naszego kraju. Na tej platformie programy Polsatu News są dostępne bezpłatnie.

Dostęp do Platformy

Warunkiem prawidłowego odbioru Polsatu News jest obecność odbiornika z dekoderem w standardzie DVB. Standard DVB nie jest pełnym opisem formatu telewizji cyfrowej, ale sposobem na konkretną implementację emisji. W ramach tego standardu można używać różnych systemów kodowania wideo (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 itp.), ale nie wszystkie z nich są wstecznie kompatybilne. Najpopularniejszymi formatami kompresji są MPEG-2 (najlepsza jakość obrazu) i MPEG-4 (najlepsza kompresja). Polska telewizja cyfrowa będzie używać kompresji MPEG-4.

Co jest nam potrzebne do odbioru?

Odbiornik satelitarny to urządzenie, które przekształca sygnał z DVB (różne systemy dekodowania) na format, który może być odbierany przez telewizor konsumencki. Do takiego dekodera można podłączyć przewód operatora kablowego lub antenę telewizji naziemnej. Sprzęt pośredni nie musi być potrzebny, ponieważ wiele nowoczesnych telewizorów obsługuje ten standard DVB-T, co oznacza, że jest kompatybilny z kompresją MPEG-4, a do odbioru sygnału cyfrowego nie jest wymagana żadna specjalna antena.

Aby nie zmieniać telewizora, istnieje alternatywa – moduł CAM. Jest to rodzaj karty rozszerzeń, która jest wkładana do telewizora i nadaje mu funkcjonalność dekodera, ale aby korzystać z tego komponentu, telewizor musi mieć interfejs CAM. Po odpowiednim technicznym zdefiniowaniu sprzętu, wystarczy jedynie ręcznie wyszukać stacje PolsatNews.